13 Mar
13Mar

17 marca… święto zieleni i garnca złota na końcu tęczy, czyli dzień w którym obchodzimy Dzień Świętego Patryka, który jest również patronem Irlandii. Większość z nas kojarzy go z hektolitrami zielonego piwa i rudym karłem skrywającym tajemnicę skarbu na końcu tęczy, która (w rzeczywistości) przecież jest okręgiem… Powodzenia.

W tym wszystkim jednak zapominamy, że Dzień Św. Patryka ma bardzo długą i nie zawsze kolorową historię. Zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

W poniższym tekście będziecie mogli przeczytać o następujących rzeczach:


Święty Patryk. Fakty i legendy

Symbole Dnia Świętego Patryka

Obchody Dnia Świętego Patryka w Irlandii i na świecie 

Święty Patryk. Fakty i legendy

Według źródeł, Święty Patryk urodził się około 385/389 rokurzymskiej Brytanii i pochodził z chrześcijańskiej rodziny. W dzieciństwie nosił celtyckie imię Sucat

Wiedza o Św. Patryku to obecnie mieszanka legend i faktów historycznych. Niektóre z legend na jego temat, na stałe wpisały go do kultury irlandzkiej.  dniem patrona Irlandii. 

Gdy miał 16 lat, Święty Patryk został porwany przez irlandzkich korsarzy trafiając tym samym do irlandzkiej niewoli, gdzie spędził 6 lat. W tym czasie parał się wypasem owiec i nauczył się języka irlandzkiego. Po sześciu latach udało mu się uciec. Następnie wstąpił do zakonu i zdecydował się przyjąć święcenia kapłańskie

Jakiś czas później, Święty Patryk udał się do Irlandii jako biskup misyjny z misją ewangelizowania wyspy. Przez 40 lat trwania jego misji, dotarł do wielu miejsc w Irlandii. Święty Patryk zmarł 17 marca 461 roku. W Irlandii dzień 17 marca stał się świętem religijnym i narodowym

Święty Patryk obrósł licznymi legendami. Najpopularniejsza chyba z nich głosi, że przy pomocy swojej drewnianej laski wygnał on do morza z Irlandii wszystkie węże. Musimy jednak pamiętać, że naukowcy raczej wykluczają, że w tym czasie na terenie Irlandii żyły węże. Czego metaforą jest więc ta legenda? Cóż… tu najwyraźniej mamy do czynienia z ciemnymi stronami misji ewangelizacyjnych. Wąż w chrześcijaństwie jest powszechnie znanym symbolem diabła. Można więc dość śmiało założyć, że chodziło raczej o wykorzenianie z Irlandii celtyckich zwyczajów pogańskich i chrystianizację wyspy co, nierzadko, było dość krwawe. 

Inne legendy o tym misjonarzu głoszą między innymi o jedzeniu wymodlonym dla żeglarzy, uzdrowieniach, a nawet wskrzeszeniu 30 mężczyzn z grobów. Wszystko to przyczyniło się do tego, że 17 marca w Irlandii i kilku innych miejscach na świecie obchodzi się obecnie Dzień Św. Patryka.


Symbole Dnia Świętego Patryka

Do najbardziej znanych symboli tego święta należą:

  • shamrock, czyli symbolizująca Irlandię, trójlistna koniczyna.
  • Leprechaun, czyli ubrany na zielono, rudy, irlandzki skrzat znający drogę do skarbu na końcu tęczy.
  • kolor zielony, który według tradycji symbolizuje katolików.
  • dzban Patryka, czyli szklanka wypełniona po brzegi whisky.


Obchody Dnia Świętego Patryka w Irlandii i na świecie

W Dzień Św. Patryka organizuje się w Irlandii na jego cześć liczne parady, festyny i imprezy masowe. Na wyspie, jest to oczywiście dzień wolny od pracy. Ludzie tego dnia przebierają się za skrzaty czy koniczynki, farbują włosy na zielono, a w pubach, barach i restauracjach serwuje się zielone piwo i dzbany Patryka. Dzień Św. Patryka obchodzi się również poza Irlandią. Szczególnie w miejscach gdzie mieszkają duże społeczności irlandzkie. Takimi miejscami są, na przykład, liczne miasta w Stanach Zjednoczonych. Same obchody jednak, nie różnią się znacznie od tych w Irlandii.


Wesołego Dnia świętego Patryka.My, tymczasem zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

https://www.english-school-online.com/services 


Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.